DATUM:

25.06.2001.

Ukratko:

Pula - Veli Vrh, Creska 7 - Majka Božje milosti

25. lipnja 2001.

Sestre Kćeri Milosrđa koje su djelovale od 1947. godine u Porečko pulskoj biskupiji nisu uspjele pronaći odgovarajuću kuću u kojoj bi obavljale apostolat Družbe. U Šijani gdje su sestre u Franjevačkom samostanu provincije sv. Jeronima iz Zadra imale dječji vrtić uvjeti nisu bili povoljni ni za djecu ni za sestre. Budući se nije imalo sredstava poboljšati uvjete, a kuća nije naše vlasništvo, provincijalna uprava je odlučila predložiti vrhovnoj upravi Družbe da se povuče sestre iz Šijane. O namjeri su obavijestile mjesnog ordinarija mons. Ivana Milovana navodeći razloge svoga odlaska. Preuzvišeni biskup vrednovao je rad sestara i njihovu nazočnost u biskupiji, te je došao osobno u Zagreb da zamoli provincijalnu upravu da sačekaju s povlačenjem sestara. Pozvao je provincijalku u Pulu da joj pokaže neke prostore u kojima bi se mogla odvijati djelatnost odgoja djece u vrtiću i suradnja u župnom apostolatu prema karizmi Družbe.

Provincijalna predstojnica s. M. Emila Barbarić sa s. M. Editom Zeko, pošle su s biskupom pogledati ponuđene prostore. U župi Krista Spasitelja na Velom Vrhu, sestrama se učinio prikladan prostor u prizemlju crkve, a u pozadini kuće bi se mogao urediti stan za sestre. Sestre su prijedlog prenijele članicama provincijalne uprave koje se odlučila da sestre ostanu u porečko-pulskoj biskupiji.

Biskupija je uložila sredstva za uređenje prostora za sestre i djecu. Nakon što je sklopljen novi ugovor o suradnji, sestre su se u novi prostor preselile 25. kolovoza 2001. Mons. Ivan Milovan u nazočnosti desetak svećenika, naših sestara i velikog broja vjernika i roditelja djece blagoslovio je prostorije za redovnice i za dječji vrtić Marija Petković.

Župnik Sergio Jelenić je preuzeo brigu oko uređenja prostorija, a radovi su trajali od 10. srpnja do 25. kolovoza. Blagoslivljajući prostore, biskup je zahvalio u ime biskupije časnoj majci Berislavi Žmak i provincijalki s. M. Emili Barbarić na odluci da redovnice i nadalje ostanu u Puli. Također im je zahvalio za njihovu višedesetljetnu nazočnost i djelovanje u gradu Puli.

Sestre i danas djeluju u župi Krista Spasitelja prema Ugovoru i karizmi Družbe.

Prve sestre: s. M. Lea Brusač; s. M. Danica Knežić i s. M. Snježana Piljić

  Na današnji dan